BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Permaininga vasara Jaunimo parke išaugino retą laukinę orchidėją

2023 08 01
Lino Žvaliausko nuotrauka

Gamta nereta iškrečia įvairių siurprizų. Tai keletą savaičių trunkantis karštis, tai – netikėta ir stipri liūtis, tai sniegas gegužės viduryje, kaip buvo prieš keletą metų. Tačiau ji gali iškrėsti ir kokį malonų siurprizą. Šią pakankamai sausą vasarą gamta išaugino vieną iš laukinių orchidėjų rūšių Alytaus Jaunimo parke. 

Šia žinia su Alytaus miesto savivaldybe pasidalino alytiškis, žinomas gamtos mylėtojas ir puoselėtojas Linas Žvaliauskas. Jo teigimu, tai pakankamai reta, Alytuje kol kas neaptikta laukinių orchidėjų rūšis. 

„Tai plačialapis skiautalūpis, viena iš daugiau kaip trijų dešimčių Lietuvoje aptinkamų laukinių orchidėjų rūšių. Tai gegužraibinių šeimos daugiametis augalas. Kadangi bendradarbiai žino, kad domiuosi šiais augalais, kolegė Aušra, eidama namo iš darbo pro Jaunimo parką, pastebėjo įdomesnę augmeniją, papasakojo man, tad taip ir buvo atrastos tos orchidėjos“, – pasakojo vienoje didmenine prekyba užsiimančioje miesto bendrovėje dirbantis pašnekovas. 

Lino teigimu, orchidėjos auga netoli tako, ten, kur labiau paunksmė, nėra labai išbujojusios, matyt, tai karštos vasaros ir drėgmės stokos pasekmė. Pasak Lino, Vidzgirio botaniniame draustinyje jis yra aptikęs augančias keturias laukinių orchidėjų rūšis. 

„Žinoma, jų gali būti ir daugiau, tokiame plote juk neišvaikščiosi kiekvieno metro skersai išilgai, gali augti ir dar kokia rūšis, juolab, kad sąlygos draustinyje tikrai pakankamai palankios, yra pakankamai drėgmės. Nors įvairioms rūšims ir įvairaus dirvožemio reikia – yra ir augančių pievose ar pamiškėse“, – kalbėjo gamta besidomintis alytiškis. 

L. Žvaliausko teigimu, 14 laukinių orchidėjų rūšių jis yra aptikęs Alytaus rajono teritorijoje.

Gamtą mylintis ir orchidėjomis prieš keletą metų susidomėjęs alytiškis yra suradęs ir nufotografavęs visas Lietuvoje augančias 39 laukinių orchidėjų rūšis, išleidęs kalendorių būtent su šių laukinių orchidėjų atvaizdais. 

Ar nesibaiminate, kad po pasidalinimo žinia apie Jaunimo parke atrastas retas orchidėjas, kam nors nekils ranka jas pavogti ir pabandyti augintis namuose? 

Na, visokių žmonių yra, nuo vandalų niekas neapsaugotas, tik galiu pasakyti, kad jos auga tik tose vietose, kur susiformuoja atitinkamas dirvožemis, yra tam tikros oro ir aplinkos sąlygos. Daugeliui orchidėjų būtina ir draugystė su tam tikrais grybais, kurių grybienos plika akimi nesimato. Tad pabandyti jas persodinti kitur, auginti namuose tikrai nepavyks. Net ir konkrečioje radimvietėje būna, kad keletą metų augusios toje vietoje orchidėjos metus ar du neišdygsta. Jau atrodo tarsi išnyko, o kitą vasarą vėl išdygsta. Tad grožėkimės šiomis orchidėjomis gamtoje, jų augimo vietose, auginimui namuose yra kitos. 

Ar laukinės orchidėjos yra saugomos?

Kiek žinau, ne visos. Orchidėjinių šeimos augalas plačialapė klumpaitė – vienas iš nedaugelio augalų, kurio apsaugai Europoje skiriamas ypatingas dėmesys. Jų buvo galima aptikti ir Vidzgirio miške, deja jau antri metai kai jos ten nebeišdygsta. Apskritai su retų augalų apsauga pas mus valstybėje nėra gerai. Iš paskutinės Raudonosios knygos redakcijos išbraukta daug ypač retų, miškuose augančių augalų. 

Ar saugant šias orchidėjas Jaunimo parke reikia kažkokios specialios priežiūros?

Ne, svarbu per anksti nenupjauti, leisti joms subrandinti sėklas nužydėjus, kad ir toliau galėtų šis retas augalas daugintis. 

Pasak Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausiosios specialistės Ramunės Zubrės, Alytaus miesto teritorijoje esančių miškų ir parkų plotas sudaro daugiau kaip 1 300 hektarų. Alytaus miesto teritorijos miškingumas sudaro 34 procentus, retas miestas turi tiek augmenijos ir žalumos. Miškuose ir kituose Alytaus miesto želdynuose be mums įprastų lapuočių, spygliuočių medžių ir krūmų auga ir retesni augalai, kai kurie net įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą. Retieji augalai aptinkami Vidzgirio botaniniame draustinyje.

Komunikacijos skyriaus informacija

Nuotraukos Lino Žvaliausko

Įvertinti naujienąBalsai -/5 (Balsų 2)
Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2023-08-09