Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
Susipažinkite su slapukų politika.
Penktadienį Alytuje vyko Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienai paminėti skirti renginiai ir paminklo Dainavos apygardos partizanams šventinimo iškilmės.
Jose dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojas Julius Sabatauskas, J. E. Vilkaviškio vyskupas kun. Rimantas Norvila, Seimo Laisvės kovų ir valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė, Seimo Kultūros komiteto pirmininko pavaduotojas Robertas Šarknickas, alytiškių išrinkti Seimo nariai Vytautas Bakas ir Juozas Baublys, krašto apsaugos ministro patarėja Kamilė Šėraitė, Alytaus miesto savivaldybės vadovai, tarybos nariai, Dzūkijos regiono savivaldybių merai ar jų pavaduotojai, Lietuvos partizanai, kariuomenės, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovai, kiti garbūs svečiai.
J. E. Vilkaviškio vyskupui kun. Rimantui Norvilai pašventinus Dainavos apygardos partizanams skirtą paminklą, prie jo buvo padėtos gėlės.
„Šis rytas lyg ir toks pats, bet lyg ir kažkuo kitoks. Prabundi, įsijungi lietuvišką televiziją, prikeli sūnų į mokyklą, pasikalbi lietuviškai, nuveži jį į lietuvišką mokyklą. Tada pats atvykęs į darbą pasižiūri į Lietuvos vėliavą, kuri plazda virš savivaldybės pastato, dalyvauji šv. mišiose, kurias lietuviškai aukoja vyskupas. Šiandien ir į jus čia galime kreiptis lietuviškai, nes jaučiamės saugūs, juk šalia mūsų – Lietuvos kariuomenė. Tačiau man kyla klausimas, koks galėtų būti rytas, jeigu šiems drąsiems žmonėms, kuriems pastatėme paminklą, būtų pritrūkę drąsos, jėgos ir ryžto bei meilės Lietuvai“, – renginio metu sakė Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis ir ragino susirinkusius niekada nepamiršti Lietuvos partizanų.
Pasak miesto vadovo, šiandien viso pasaulio dėmesys sutelktas į Ukrainą. „Ten kariaujančius vyrus mes vadiname didvyriais. Tie vyrai kovoja beveik tris mėnesius, o mūsų partizanai kovojo dešimt metų. Ukraina turi viso pasaulio palaikymą, moderniausius ginklus, o šie vyrai neturėjo nieko, tačiau jie mylėjo Lietuvą. Aš neįsivaizduoju, koks turi būti drąsus, kad paaukotum savo šeimą, visą turtą ir savo gyvybę, kad Lietuva būtų laisva“, – kreipdamasis į susirinkusius pridūrė Alytaus miesto savivaldybės meras N. Cesiulis.
Atminimo kalbą prie paminklo Dainavos apygardos partizanams pasakė Seimo Pirmininko pavaduotojas J. Sabatauskas. „Prieš 85 dienas Rusijos agresorius įsiveržė į Ukrainą. Ukrainiečiams neprireikė nei trijų mėnesių ar metų, kad suvoktų pilietinio pasipriešinimo pareigą ir stotų ginti savo Tėvynės. Galbūt jiems padėjo neskelbto aštuonerių metų karo pamokos, kurias jie išmoko. Dabar jie kaunasi ir už mus. Tad jeigu nebus pasirengimo ir ryžto ginti savo Tėvynę čia ir dabar ir jeigu bus vienybė tarp Lietuvos Vyriausybės ir visuomenės, joks okupantas neras čia kelio“, – renginio metu kalbėjo Seimo Pirmininko pavaduotojas.
Atminimo kalbas taip pat sakė Seimo narys V. Bakas, Lietuvos valstybės vadovo, kovojusio su sovietine okupacija, brg. gen. Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas dr. Gvidas Rutkauskas, prisiminimais pasidalijo Lietuvos partizanas, Vyčio Kryžiaus ordino kavalierius Jonas Kadžionis-Bėda.
„Aš dar prisimenu vadinamąją smetoninę Lietuvą. Tą Lietuvą, kuri visą okupacijos laikotarpį buvo juodinama ir drabstoma purvais. Jeigu Lietuva nebūtų turėjusi to laisvės atokvėpio, šiandien turbūt nebeturėtume ir Lietuvos. Stebiuosi – Lietuva pusnuogė ir basa po 120 metų ištrūkusi iš carinės priespaudos kalėjimo taip greitai sugebėjo atsistoti ant kojų. Čia netrūko duonos, niekas nemirė badu, netrūko laisvės, vilties, ypač netrūko tyro, nesugadinto prigimtinio džiaugsmo. Džiaugsmas veržte veržėsi iš jaunų krūtinių“, – sakė J. Kadžionis-Bėda.
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Varėnos skyriaus pirmininkas Juozas Stramkauskas perskaitė Varėnoje gyvenančio ilgamečio šios organizacijos Varėnos filialo buvusio vadovo, politinio kalinio ir tremtinio, Norilsko politinių kalinių sukilimo dalyvio, Vyčio Kryžiaus ordino kavalieriaus Vytauto Kaziulionio laišką renginio dalyviams.
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienai paminėti skirto renginio ir paminklo Dainavos apygardos partizanams šventinimo iškilmių metu skambėjo Astos Pilypaitės ir vaikų vokalinio ansamblio, Astos Pilypaitės ir Andriaus Abromavičiaus, Alberto Antanavičiaus-Šekspyro, Alytaus kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių choro „Atmintis“ ir Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos mokinių atliekamos dainos, grojo Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų orkestras ir kt.
Renginiui pasibaigus susirinkusieji buvo vaišinami kareiviška koše ir arbata, o besidomintys karine technika ir ginkluote turėjo galimybę apžiūrėti visuomenei skirtą Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų parengtą parodą.
Dainavos apygardos partizanamas skirto paminklo ir jo aplinkos sutvarkymo kūrybinė grupė – skulptorius Gintautas Jonkus, Klaipėdos universiteto architektas prof. dr. Petras Grecevičius ir Klaipėdos universiteto doc. dr. Jonas Abromas.
Paminklą pagamino ir pastatė UAB „Kisinai“, o UAB „Reklama 4“ prie paminklo įrengė informacinį stendą. Pamato įrengimo ir aplinkos sutvarkymo darbus atliko UAB „Alstapa“.
Dainavos apygardos partizanams skirtas paminklas Senamiesčio skvere pastatytas 2020 m. rugsėjo 24 d. Paminklo pagaminimą ir pastatymą finansavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, o Alytaus miesto savivaldybė finansavo paminklo aplinkos sutvarkymą ir projekto vykdymo priežiūrą.
Komunikacijos skyriaus informacija