BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Jaunoji menininkė Ž. Steniukynaitė-Fornari: „Kūrybos procesas – lyg nenustojanti upės tėkmė“

2023 09 05

Šių metų pradžioje Alytaus miesto savivaldybė trims jauniesiems menininkams skyrė stipendijas. Viena jų – Živilė Steniukynaitė-Fornari, šių metų spalio 10 d. Alytaus kultūros centre planuoja atidaryti savo kūrybos darbų parodą.  

Parodoje bus eksponuojami jaunosios menininkės projekto „Nenutrūkstantis ryšys“ įgyvendinimo metu sukurti darbai. Šį projektą Živilė pristatė Alytaus miesto savivaldybės stipendijų skyrimo jauniesiems menininkams atrankos konkurso komisijai ir sulaukė palankaus įvertinimo – vienerius metus kas mėnesį  jai, kaip ir dar dviems jauniesiems menininkams, Alytaus miesto savivaldybė skyrė 200 Eur stipendiją.

Į stipendijas konkurso būdu gali pretenduoti jaunieji menininkai, gyvenantys, dirbantys ar besimokantys Alytaus mieste. Išimtinais atvejais Alytaus miesto savivaldybės stipendijų skyrimo jauniesiems menininkams atrankos konkurso komisija gali siūlyti skirti alytiškiui, bet ne  Alytuje gyvenančiam ir  vertingą kūrybinę programą Alytaus mieste įgyvendinsiančiam, jaunajam menininkui.

Kūrybos procesas prasidėjo Indonezijoje 

Prakalbus apie projekto „Nenutrūkstantis ryšys“ idėją ir kūrybos procesą, Živilė pasakojo, kad pirmuosius darbus ji sukūrė dar šių metų pradžioje.
„Projekto  pavadinimas gimė spontaniškai ir labai greitai prisitvirtino, nes puikiai atspindi metaforinę darbų reikšmę ir metodikos prasmę. Kai kurie darbai buvo pradėti Indonezijoje ar sugalvoti kelionėje dviračiu po vulkaninę Lanzarotės salą, tačiau tik dabar išdirbti ir pabaigti“, – pasakojo Ž. Fornari.

Jaunoji menininkė jau daugiau kaip dešimt metų nuolat negyvena Lietuvoje, tačiau minėtu projektu  teigė norinti atskleisti ryšį su Lietuva ir senovinėmis tekstilės marginimo technikomis bei  pasidalinti vaikystės prisiminimais.

„Šiuo metu kūryboje daugiausiai naudoju įvairias tekstiles, bet, manau, kad tai nėra paprastas atsitiktinumas. Neseniai klausiausi močiutės pasakojimų apie jos patirtį tremtyje Sibire ir vienas jų man labai įstrigo. Ji pasakojo, kaip jos mama Sibire mainė savo austus rankšluosčius ir lovatieses į maistą ir kitus jų gyvenimą išsaugojusius dalykus. Nejau ji mano ir tekstilės gyvenimą išsaugojo? Manau, ne tik mano“, – svarstė Živilė.

Jaunosios menininkės nuomone, audimas, verpimas, siuvinėjimas, mezgimas yra įrašytas ne tik į lietuvių kaip tautos, bet ir į žmonijos atmintį, tad toks kūrybos konceptas ją įkvepia. 

Projekto „Nenutrūkstantis ryšys“ kūrinius Ž. Steniukynaitė-Fornari kūrė vadovaudamasi vidine intuicija. „Dažnai paneriu į procesą ir leidžiuosi vedama“, – pridūrė Živilė. Kurdama šio projekto darbus, jaunoji menininkė norėjo daugiau laiko skirti mėgavimuisi kūryba. „Atsiduodi tam kūrybos jausmui ir iš vieno darbo gimsta keli. Taip ištrykšta idėjų krioklys“,  – sako Ž. Steniukynaitė-Fornari.

Parodoje – daugiau nei dešimt jaunosios menininkės darbų

Darbus Alytaus kultūros centre planuojamai parodai Živilė pradėjo kurti dar šių metų sausio mėnesį ir jau yra sukūrusi dešimt darbų. Jaunosios menininkės kūrybos procesas vis dar tęsiasi – kurti ji ketina iki pat parodos atidarymo. Laiko dar yra, tad iki spalio 10 d. ji tikisi sukurti dar bent du kūrinius, o ir vėliau sustoti neketina. 

Živilės nuomone, kūrybos procesas yra lyg nenustojanti upės tėkmė, tad parodos atidarymas nebūtinai yra meninio projekto kūrybinio proceso pabaiga.

Parodos eksponatus jaunoji menininkė kūrė iš natūralių audinių, kuriuos pati dažė augalais, taip pat kombučos odos, stiklo, keramikos ir medžio bei fotografijos.

Živilė teigia, kad jos kūriniai yra ypatingi savo forma ir spalvomis. Jie tarsi kviečia kitu kampu pajusti tą erdvę, kurioje yra eksponuojami.

Jaunoji menininkė neslepia, kad įgyvendinant unikalų projektą gimė daug naujų idėjų, padidėjo pasitikėjimas savimi ir motyvacija kurti. „Nenutrūkstantis ryšys“ kėlė ir šiokių tokių sunkumų – kūrybos procesas vyksta trijose šalyse – Lietuvoje, Ispanijoje ir Italijoje vienu metu. „Neseniai patekau į stresinę situaciją, kai siuntinys su mano dažytomis medžiagomis, kurias planavau siūti Ispanijoje, buvo sumaišytas ir nusiųstas kitam žmogui“, – prisimena Živilė.

Ž. Steniukynaitė-Fornari džiaugiasi gavusi jaunojo menininko stipendiją. Anot jos, ši stipendija puiki galimybė gauti vidinės motyvacijos ir išorinio palaikymo, daugiau laiko skirti laisvai, nevaržomai kūrybai.

Ž. Steniukynaitė-Fornari kūrybos parodos „Nenutrūkstantis ryšys“ atidarymas vyks 2023 m. spalio 10 d. 18 val., Alytaus kultūros centre. Paroda veiks iki 2023 m. gruodžio 31 d. 

Komunikacijos skyriaus informacija

     
   
 

Įvertinti naujienąBalsai -/5 (Balsų 0)
Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2023-09-05