BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Dzūkijos mokykloje šachmatais žaidžia visi

2024 01 16

Visuotinėje lietuvių kalbos enciklopedijoje šachmatai  apibūdinami kaip sporto žaidimas, kuriam būdingos sportinės kovos, abstraktaus loginio mąstymo ir meninės kūrybos elementų darna. Tai  vienas intelektualiausių žaidimų, dažnai vadinamas sportu arba proto mankšta, nes  aprėpia daugybę sričių – nuo matematikos iki inžinerijos, nuo reakcijos iki kūrybos, nuo etiketo iki filosofijos ir, žinoma, nuo pralaimėjimo iki pergalės. Tai išties senas, gilias tradicijas turintis žaidimas, kurio populiarumas atrodo niekada nemirs. 

Alytaus Dzūkijos mokykloje  draugystė su šachmatais prasidėjo seniai, turbūt kaip ir daugumos kitų mokyklų, tačiau 2017 metais buvo žengtas svarbus žingsnis, ieškant naujos šachmatų vietos mūsų švietimo sistemoje. Dzūkijos mokyklos vadovybė nusprendė šachmatus integruoti į mokomuosius dalykus, įrengti šachmatų klasę, organizuoti turnyrus, kviesti savanorius (tėvus, senelius, mėgėjus ir profesionalus), kurie galėtų pamokyti šachmatų žaidimo subtilybių, sukurti neformalaus švietimo grupes. Idėja buvo tikrai neįprasta ir drąsi, reikalaujanti kantrybės ir tikėjimo. Šios vizijos iniciatorė buvo Dzūkijos mokyklos direktorė Vilija Sušinskienė, taip pat svarbu paminėti politiką Julių Sabatauską, pagelbėjusį gauti lėšų įrangai.

Nauji vėjai papūtė 2020 metais, kuomet keturios Alytaus švietimo įstaigos – Dzūkijos mokykla, Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, Senamiesčio pradinė mokykla ir Alytaus profesinio rengimo centras- nusprendė kartu diegti bei įgyvendinti kūrybinio mąstymo ir inžinerinių kompetencijų ugdymo programą. Šachmatų mokymas šioje programoje turi tvirtas pozicijas, dauguma kūrybinių ir inžinerinių kompetencijų būtinos minėtame žaidime. Kiekvienas šachmatų žaidėjas yra inžinierius, projektuojantis savo tikslus ir priemones, nuolat kuriantis dinamiškas konstrukcijas, pasiruošęs priimti iššūkius kūrybingai juos įveikti.

Dzūkijos mokyklos mokiniai mokosi žaisti šachmatais nuo pradinių klasių. Mokytojos A. Vieraitienė ir S. Vosylienė turi būrelius, kuriuos lanko gausus būrys mokinių - netoli 40. 5-8 klasių mokiniams šachmatai integruoti į fizinio ugdymo pamokas, yra ir būrelis. Su šiais mokiniais antrus metus dirba mokytojas V. Kamandulis. Kasmet tiek pradinių, tiek pagrindinio ugdymo klasių mokiniai dalyvauja tarpmokyklinėse varžybose. Geriausiai sekasi jose  mokytojos A. Vieraitienės trečiokams- jie dažnai laimi prizines vietas, o ketvirtokai ir 5- 8 klasių mokiniai gauna padėkas už gausų dalyvavimą, kaupia patirtį. 

2023m. pavasarį antrokai su mokytoja Asta Vieraitiene laimėję tarpmokyklines šachmatų varžybas turėjo galimybę atstovauti Alytaus miestą Lietuvos pradinių klasių šachmatų čempionate Prezidentūroje Prezidento taurei laimėti. Čia buvo susirinkę apie 400 šachmatų mylėtojų iš visos Lietuvos. Mokiniams buvo puiki patirtis žaisti su stipriais varžovais. Dar ši kelionė į Prezidentūrą buvo naudinga tuo, kad Prezidentūros kiemelyje pažaidę lauko šachmatais mokiniai ir mokytoja grįžę išsakė norą mokyklos administracijai lauko šachmatus turėti ir Dzūkijos mokykloje. Šiuo metu šachmatai nupirkti, laukia pavasario, kada bus galima žaisti pertraukų metu ar po pamokų mokyklos kiemelyje. 

2023m.  gruodžio 17 dieną vyko turnyras šachmatų trenerio R. Žebelio garbei atminti. 3 klasės mokinės A. Bokūnaitė ir G. Klimavičiūtė laimėjo antrą ir trečią vietas.  Kiekvienais metais mūsų šachmatininkai dalyvauja tarpmokyklinėse šachmatų varžybose, kituose miestuose vykstančiose varžybose, mokytojos organizuoja simultanus su seimo nariu Sabatausku.

Pritraukdami mokinius į šachmatų būrelį, dalyvaudami tarpklasinėse varžybose savo mokykloje, miesto, respublikinėse varžybose, populiariname šachmatų sportą, integruojame šachmatų sportą į mokyklos gyvenimą, formuojame nuomonę, kokią didelę įtaką šachmatai daro matematikos mokyme. Turime galimybę mokiniams suteikti gilesnių ir išsamesnių žinių nagrinėjant temas, įeinančias į matematikos programą. Ugdome mokinių gebėjimą taikyti šachmatų žaidimo žinias sprendžiant matematines praktines užduotis. Skatiname numatyti šachmatų žaidimo strategiją, lavinti šį gebėjimą. Tikslas aiškus – visi mokiniai, baigę Dzūkijos mokyklą, turėtų įgyti ne tik taisyklių, principų žinojimą, bet ir strategiją, etiką, filosofiją. Mokyklos vizija – kiekvienam perduoti žinią, kurią neša šachmatai – mąstyk, planuok, bandyk, ir tau pasiseks.

Alytaus Dzūkijos mokyklos informacija

Įvertinti naujienąBalsai -/5 (Balsų 2)
Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2024-01-17