Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Pirmadienį su ministru Virginijumi Sinkevičiumi aptartos galimybės įkurti Alytaus laisvąją ekonominę zoną

2019 07 03

 Apie Alytaus laisvosios ekonominės zonos įkūrimą kalbama jau seniai, tačiau konkrečių sprendimų dar nebuvo priimta. Prieš kurį laiką taip pat buvo vertinamos vietos, kuriose galėtų būtų įkurtas LEZ, pvz., karinio poligono, Alytaus rajono ir aerodromo teritorijos. Pirmadienį į Alytų atvykęs ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius teigė, kad Alytų mato kaip patrauklų miestą, kuriame galėtų įsikurti aštuntasis LEZ Lietuvoje, o jam įkurti puikiai tiktų aerodromo teritorija.

 „Alytaus investicinis patrauklumas yra didelė problema, nors regiono potencialas didžiulis. Manau, kad Alytus turėtų turėti LEZ. Miestas turi per 102 ha sutvarkytos teritorijos, čia jau atvesta dalis komunikacijų, nėra privačių sklypų – tai leistų sutaupyti ir papildomas investicijas sutelkti į teritorijos patrauklumo plėtrą. Alytaus turi labai gražiai suformuotą sklypą, tai turėtų būti miesto tarybos sprendimas – judėti į priekį ir įkurti LEZ, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija,  „Investuok Lietuvoje" dirbtų ties nuosekliu Alytaus investicijos zonos gerinimu. Manau, mes visi siekiame, kad Alytus taptų augančiu miestu, būtų tvirtas Pietų Lietuvos regiono centras. Džiaugiuosi, kad ir meras turi tokią viziją. Dabar puikus metas įgyvendinti tai, kad po ketverių metų jau būtų matomas Alytaus augimas", – teigė ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Ministras taip pat mano, kad Alytaus aerodromas miestui neteikia jokios naudos, yra neefektyvus. Miestas į jį nuolat investuoja pinigus, tačiau visoje Lietuvoje yra 34 aerodromai, net ir netoliese esantis Pociūnų aerodromas yra daug geriau išvystytas ir su didesniu potencialu. Todėl, jo manymu, LEZ teritorija miestui ir čia gyvenantiems žmonėms atneštų daug didesnę naudą. Norima apie Alytų galvoti kaip apie augantį miestą, todėl sutvarkius infrastruktūrą čia būtų galima pritraukti tiek Lietuvos verslo, tiek užsienio investuotojų gamyklų, kurios kurtų darbo vietas gyventojams.

„600 mln. eurų investicijų ir per 2 500 galimai sukurtų naujų darbo vietų būtų didelis žingsnis Alytaus augimo link. Šiandieną manau, kad žmonėms reikia darbo vietų. Atsiradus LEZ su laiku atpigs vanduo, viešojo transporto kaina, didės vaikų skaičius darželiuose ar mokyklose ir vyks kiti dalykai. Laisvojoje ekonominėje zonoje sukurta darbo vieta generuos dar dvi darbo vietas mieste. Jau dabar mes turime pradėti žiūrėti į miestą kitaip, nes Alytuje kasmet mažėja per 1 000 žmonių, todėl norime gyventojams grąžinti pasitikėjimą, kad jie neišvažiuotų, o sugrįžtų ir kad investuotojai kurtų čia darbo vietas. Jei mes jau dabar darysime kitaip, galbūt ateityje gyvensime kitokiame Alytuje – to aš labai norėčiau",– kalbėjo Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis.

 Kodėl verta įkurti LEZ, o ne Pramonės parką?

 

LEZ nėra nuolatinių gyventojų, jo neriboja jokia ūkinė veikla, čia taikomos mokestinės lengvatos, pvz., įsikūrus įmonė pelno mokesčio gali nemokėti 6 metus. LEZ įregistruotos ir veikiančios įmonės, užsiimančios gamybine veikla, moka lengvatinį – 50 procentų mažesnį – žemės nuomos mokestį. Užsienio investuotojų LEZ gauti dividendai neapmokestinami, pridėtinės vertės mokestis neskaičiuojamas ir į valstybės biudžetą nemokamas. Taip pat LEZ įsteigimas Alytuje leistų pritraukti geriau apmokamų, aukštesnės kvalifikacijos darbo vietų. Čia taip pat įsikūrusios įmonės mokėtų maždaug 9 proc. didesnį darbo užmokestį nei visos Lietuvos vidurkis.

Ministerija dažnai sulaukia daug projektų, skirtų pramonės parkams ar LEZ steigti, tačiau ji neprisiima atsakomybės investuoti į tas teritorijas, kuriose yra privačių sklypų, gyvenamųjų namų, nes tokiose teritorijose daug kainuoja sklypų išpirkimas.

Jei būtų nuspręsta Alytuje įrengti LEZ, tuomet ministerija iš pradžių įsipareigotų skirti minimalią 10 milijonų eurų investiciją. LEZ suteikimo statusui prireiktų pusantrų metų. Ministras taip pat teigė, kad Lietuvoje esančios 7 laisvosios ekonominės zonos jau yra tapusios sėkmės istorijomis, ją norima sukruti ir Alytuje.

Birželio mėnesį vykusiame tarybos posėdyje buvo nuspręsta rengti LEZ steigimo galimybių studiją ir išsiaiškinti tikrąjį poreikį.

Kartu su ministru Alytuje taip pat lankėsi Ekonomikos ir inovacijų ministerijos viceministras Marius Skuodžius, VšĮ „Investuok Lietuvoje" regiono vadovas Aivaras Katinas ir Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinis direktorius Vytautas Vainius.

 

 

Komunikacijos skyriaus informacija

Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-01-24