Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Alytaus krašto žmonės pagerbė Adolfo Ramanausko-Vanago atminimą

2013 01 03

Vilniuje 2019 m. spalio 6 d. vyko Lietuvos partizanų vado, brg. gen. Adolfo Ramanausko-Vanago palaidojimo metinių minėjimas.

Lietuvos Respublikos Seimas 2018 m. lapkričio 20 d. deklaracija Nr. XIII-1651 pripažino, kad Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Prezidiumo pirmininko pirmasis pavaduotojas Adolfas Ramanauskas-Vanagas nuo 1954 m. lapkričio 26 d. (Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio-Vytauto žūties okupanto nelaisvėje) iki 1957 m. lapkričio 29 d. (jo paties nužudymo KGB kalėjime Vilniuje) buvo aukščiausias tuo metu likęs gyvas Lietuvos valstybės pareigūnas ir kovojančios su okupacija Lietuvos valstybės vadovas.
Pilnutėlėje Vilniaus arkikatedroje bazilikoje Šventąsias Mišias aukojo ir prasmingą pamokslą apie Adolfo Ramanausko-Vanago auką lietuvių tautos laisvei ir Lietuvos valstybės nepriklausomybei pasakė  vyskupas Arūnas Poniškaitis. Vėliau Vilniaus Antakalnio kapinėse gausi eisena, kurios priekyje buvo nešamos Lietuvos valstybės (Trispalvė) ir Lietuvos valstybės istorinė (su Vyčiu) vėliavos, Alytaus miesto savivaldybės, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago ir Alytaus Putinų  gimnazijų vėliavos, patraukė prie Adolfo Ramanausko-Vanago kapo Lietuvos valstybės vadovų panteone. Plazdant vėliavoms, sugiedota „Tautiška giesmė", nuo Lietuvos Respublikos Prezidento buvo padėtas vainikas, Adolfo Ramanausko-Vanago bendražygis, Lietuvos partizanas Juozas Jakavonis-Tigras pagerbė savo vadą, gėlių puokštes prie kapo padėjo Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotojas Šarūnas Klėgeris, Alytaus rajono savivaldybės mero pavaduotoja Dalia Kitavičienė, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Povilas Labukas, Lietuvos partizanų pagerbimo renginių iniciatorius ir organizatorius, Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos prezidentas Kastytis Pavilonis, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago ir Putinų gimnazijų mokiniai ir mokytojai kartu su šių mokyklų direktoriais Virginijumi Skroblu ir Daiva Sabaliauskiene, Lazdijų rajono Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos jaunieji šauliai ir jų vadovas, kiti renginio dalyviai.
Lietuvos Respublikos Seimas pirmiau paminėtoje deklaracijoje yra pažymėjęs, kad Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Prezidiumo pirmininko pirmasis pavaduotojas Adolfas Ramanauskas-Vanagas savo pareigas atliko garbingai, o patekęs į sovietinio okupanto nelaisvę nuo 1956 m. spalio 12 d. iki pat didvyriškos žūties 1957 m. lapkričio 29 d. liko ištikimas Lietuvos valstybei duotai priesaikai. Adolfui Ramanauskui-Vanagui Alytaus miesto garbės piliečio ir Lazdijų rajono garbės piliečio vardai suteikti 2007 metais, Alytaus rajono garbės piliečio vardas – 2018 metais. Varėnos rajono savivaldybė yra įsteigusi Adolfo Ramanausko-Vanago premiją, kuri šiais metais buvo įteikta jau antrą kartą.
A.Ramanauskas-Vanagas savo atsiminimuose rašė: „Visi esame lygūs kovos broliai ir tarp mūsų nėra nei pono, nei tarno, nei buožės, nei berno, nes kovojame ne dėl dvaro ar aukštos ir pelningos vietos. Mes visi teturime vieną troškimą – iškovoti Lietuvai laisvę, ir, jeigu Dievo bus leista, su visa tauta dalyvauti toje neįsivaizduojamo džiaugsmo šventėje, su visa tauta kurti tikrai laisvą, kultūringą, demokratijos principais pagrįstą nepriklausomos Lietuvos gyvenimą."
Šiandien įvertinus generolo A.Ramanausko-Vanago veiklą galima vienareikšmiškai teigti, kad jis – Lietuvos laisvės kovotojas-idealistas, viena ryškiausių pokario ginkluotojo pasipriešinimo asmenybių.
Lietuvos partizanų kovos su sovietiniais okupantais ir kolaborantais – vienas tragiškiausių ir herojiškiausių Lietuvos istorijos puslapių. Pilietiniu požiūriu – tai vienas ryškiausių laikotarpių, palikęs žmonių pareigos savo tautai ir savo valstybei supratimo ir vykdymo pavyzdį.

Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus informacija

Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-01-24