Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Sausio mėnesį Vidzgirio progimnazijoje „Sveiki dantys – graži šypsena“

2020 02 10

Vidzgirio progimnazijoje visuomenės sveikatos specialistė Raimonda Radzevičienė sausį pradėjo užsiėmimų ciklą priešmokyklinio ugdymo grupės vaikams ir pirmokams „Sveiki dantys – graži šypsena“. Vyko teoriniai ir praktiniai burnos higienos mokymai. Užsiėmimo metu, naudojant dantų muliažą, vaikučiai rodė, kaip moka valyti dantukus, taip sustiprindami ir pagerindami taisyklingus valymo įgūdžius, diskutavo, kiek ir kokios dantų pastos reikėtų naudoti, sužinojo, kokie turi būti dantų šepetėliai ir kada juos reikia keisti. Dar gilinome žinias apie tai, ką reikėtų valgyti ir kokių maisto produktų vengti, norint išsaugoti sveikus dantukus. 
„Dantų higienos mokymas turi prasidėti vos išdygus pirmam dantukui ir tęstis visą gyvenimą. Esant nepakankamai burnos ertmės higienai, per dieną danties paviršius pasidengia apnašomis. Nevalant ar netinkamai juos nuvalius, apnašos kaupiasi tarpdančiuose bei dantų vagelėse. Dėl šių priežasčių atsiranda blogas burnos kvapas, neestetiškai atrodo dantys, vystosi dantų ėduonis bei kitos ligos pirmokams“, – kito susitikimo metu kalbėjo gyd. odontologė Inga Matonienė. Visuomenės sveikatos specialistė Raimonda Radzevičienė domėjosi, ar mokiniai gerai išsivalo dantis ir tarpdančius. Pristatė specialias tabletės, kurios – puikus būdas įvertinti vaiko pastangas besivalant dantis, nes jos nudažo dantų apnašas. Vienos dienos apnašos nusidažo rausva spalva, o senesnės violetine, mėlyna. Pirmokai turėjo galimybę praktiškai jas išmėginti. Kaip naudoti apnašas imituojančias tabletes, pristatė mokyklos gyd. odontologo padėjėja burnos higienistė Deimantė Lisauskaitė. Pirmiausia pasitepti lūpas su vazelinu, ar kitu riebiu tepaliuku, kad jos nenusidažytų, tada paimti ir sukramtyti vieną dažančią tabletę ir su liežuviu paskirstyti apie dantis. Po keliasdešimt sekundžių išspjauti, praskalauti burną vandeniu. Vietos, kur yra apnašos – liks nusidažiusios ir pamatysite, kurias vietas pritingite pavalyti kruopščiau. Šiuo būdu moksleiviai galėjo įsivertinti savo įgūdžius prižiūrėti dantis, nes ilgai nevalant probleminių vietų, atsiranda ėduonis arba dantenų uždegimai. Tuomet į rankas imame dantų šepetėlį ir viską atidžiai nuvalome. Mokinukams labai patiko mokykloje valytis dantis. Reguliarus profilaktinis dažančių tablečių naudojimas – tai paprasta ir veiksminga priemonė, padedanti išsiaiškinti problemines zonas, pagerinti dantų valymą, užkirsti kelią ėduonies progresavimui, dantenų uždegimui taip pat vienas iš būdų ugdantis įprotį kruopščiau valytis dantis. Už dantų šepetėlius dėkojame Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurui.
Vidzgirio progimnazijoje visuomenės sveikatos specialistė Raimonda Radzevičienė, gyd. odontologė Inga Matonienė ir gyd. odontologo padėjėja burnos higienistė Deimantė Lisauskaitė toliau tęsė užsiėmimus pirmokams „Sveiki dantys – graži šypsena“. Pirmokai pasidžiaugė praeitą kartą iš Visuomenės sveikatos biuro gautais dantų šepetėliais, kuriuos sėkmingai naudoja namuose valydamiesi dantukus ryte ir vakare. Tuomet mokinius nustebinome diplomais – jie patvirtina, kad mokinys/ė išmoko taisyklingai valytis dantukus, o gyd. odontologė Inga Matonienė padovanojo kiekvienam po atšvaitą „dantukas“. Mokiniai juos užsikabino ant kuprinių, kad būtų dar labiau matomi. Tik tinkamai naudojami atšvaitai padės išvengti nelaimių kelyje, o vaikai bus matomi ir saugesni tamsiuoju paros metu bei esant blogoms oro sąlygoms. Pirmokus tądien lydėjo gera nuotaika ir puikios emocijos. 
Kadangi per mokyklą nuvilnijo graži akcija „Sveiki dantys – graži šypsena“, septintokų auklėtoja susidomėjo, nes ir septintokai nori turėti sveiką ir gražią šypseną. Visuomenės sveikatos specialistė Raimonda Radzevičienė, gyd. odontologė Inga Matonienė ir gyd. odontologo padėjėja  burnos higienistė Deimantė Lisauskaitė su septintokais diskutavo, ką reikia daryti norint turėti sveiką ir gražią šypseną, priminė, kaip nuolat tinkamai rūpintis dantų ir burnos būkle. 
Vis dėlto, tai ne visada yra paprasta padaryti savarankiškai, būtent todėl yra reikalinga nuolatinė gydytojų apžiūra bei patarimai, kuriais galėtumėte vadovautis kiekvieną dieną, o apžiūra leistų įsitikinti, ar nevyksta neigiami pokyčiai. Gyd. odontologė Inga Matonienė ir gyd. odontologo padėjėja burnos higienistė Deimantė Lisauskaitė profilaktiškai patikrino mokinių dantis. Paskui užsiėmimo metu bandėme užkirsti kelią rimtoms dantų problemoms bei dantenų ligoms. Ne vieną dažnai kankina skausmingos ar kraujuojančios dantenos, blogas burno kvapas, švaros ir gaivumo stoka po dantų valymo. Negalima į tai numoti ranka, kadangi tai vienas pirmųjų požymių, kad burnos higiena nėra gera. Minkštos ir kietos apnašos ant dantų sudaro sąlygas daugintis bakterijoms. Gyd. odontologo padėjėja burnos higienistė Deimantė Lisauskaitė kalbėjo, kad norint to išvengti, kartais nepakanka tik valyti dantis šepetėliu – kiekvienam yra reikalinga ir profesionali burnos higiena. Visuomenės sveikatos specialistė Raimonda Radzevičienė pabrėžė svarbą dantų priežiūrai naudoti ne tik dantų šepetėlį, pastą, bet ir tarpdančių valymui skirtas priemones: siūlą, tarpdančių šepetukus. Kadangi sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Lietuvoje didėja, todėl po ligos ragino nepamiršti pakeisti dantų šepetėlį nauju, net jeigu jums atrodo, kad senasis yra vis dar geras. Gyd. odontologė Inga Matonienė ragino nevengti dantų pastų, kurių sudėtyje yra fluoro. Dantų pastose esančio fluoro nėra daug. Jo kiekis apskaičiuojamas pagal pastas vartojančio žmogaus amžių. Kol vaikas yra mažas ir nemoka išsiskalauti burnos pastos, sudėtyje rasite patį mažiausią fluoro kiekį, vyresniems jo daugėja. Pagal 2009 m. Europos Sąjungos standartus vaikams nuo pirmojo danties išdygimo iki 3 metų rekomenduojama naudoti dantų pastą su 500 ppm fluoro, 3–6 metų vaikams – 1 000 ppm, 6–18 metų – 1 450 ppm fluoro turinčią pastą. Dantų pastos kiekis ant šepetuko turi atitikti vaiko mažojo piršto nago dydį. Suaugusiems rekomenduojamos dantų pastos, turinčios nuo 1 000 iki 1 450 ppm fluoro, o dantų pastos kiekis ant šepetuko turi būti žirnio dydžio. Taigi fluoras yra reikalingas ir naudingas mikroelementas, o dantų pastos su fluoru naudojimas yra tikrai saugus ir vienintelis būdas, galintis apsaugoti jūsų ir jūsų vaikų dantis nuo ėduonies.
Vasario mėnesį Lietuvoje organizuojama Burnos vėžio akcija. Todėl Vidzgirio bendruomenė ragina žmones dalyvauti prevencinėje programoje ir nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio. Programoje dalyvaujančios Lietuvos gydymo įstaigos (VšĮ Alytaus poliklinika) lauks visų norinčių pasitikrinti sveikatą iki vasario 28 dienos.
Sveiki dantys – ne tik graži šypsena, bet ir gera sveikata, todėl tinkama jų priežiūra turi tapti kasdieniniu įpročiu.

Raimonda Radzevičienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
 

Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2020-02-10