Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Europos atliekų mažinimo savaitė

2023 11 20

Šiandien prasideda Europos atliekų mažinimo savaitė, kurios metu kviečiama dėmesį skirti žalioms iniciatyvoms. Šia proga šįryt Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus darbuotojai į darbą atvykstantiems kolegoms dalijo daugkartinio naudojimo maišelius ir kvietė prisidėti prie pakuočių atliekų mažinimo ir pakartotinio naudojimo idėjų, stengiantis planuojant savo veiklas vienkartinius plastikinius maišelius pakeisti daugkartiniais. 


Europos atliekų mažinimo savaitė rengiama 15 kartą, šiais metais kviečia skirti dėmesį pakuočių atliekoms. Jos šūkis – „Nesipakuok“ (angl. „Don‘t get wrapped up“) ragina būti sąmoningiems ir prisidėti prie pakuočių atliekų mažinimo. 


2021 m. vienam ES gyventojui vidutiniškai teko 188,7 kilogramų pakuočių atliekų. Mažiausiai Kroatijoje – 73,8 kilogramai ir daugiausiai Airijoje – 246,1. Nuo 2010 iki 2021 m. didžiausią dalį pakuočių atliekų sudarė popierius ir kartonas (34 mln. tonų 2021 m.), plastikas (16,1 mln. tonų) ir stiklas  (15,6 mln. tonų).Lietuva yra užsibrėžusi tikslą, kad nuo 2030 m. 70 proc. surenkamų pakuočių atgims antram gyvenimui ir virs naujais produktais – bus perdirbama.  2025 m. tikslas – 65 proc.


Didelė pakuočių atliekų dalis šalyje surenkama per nuo 2016 m. pradėjusią veikti užstato sistemą.  2022 m. per užstato sistemą surinkta apie 92 proc. visų  rinkai patiektų polietileno tereftalato (PET), apie 93 proc. metalinių, apie 87 proc. stiklo pakuočių. Užstato sistemos administratoriaus duomenimis, per 7 metus buvo surinkta daugiau nei 4 mlrd. vienetų pakuočių arba apie 163 tūkst. tonų, o tai prilygsta 16 Eifelio bokštų svoriui.

Tačiau dėl kitų pakuočių surinkimo susiduriama su iššūkiais, todėl imamasi papildomų priemonių. 2020 m. duomenimis Lietuva išsiskyrė kaip daugiausia lengvųjų plastikinių maišelių vienam gyventojui per metus sunaudojanti šalis – 294. Tam didžiausios įtakos turėjo ypač paplitęs labai lengvų plastikinių maišelių naudojimas (250 vienetų vienam gyventojui per metus). Atsižvelgiant į tai priimti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimai, draudžiantys neatlygintinai dalyti lengvuosius ir labai lengvus plastikinius maišelius.

Didinant gamintojų ir importuotojų bei juos vienijančių organizacijų motyvaciją perdirbti pakuočių atliekas nuo 2025 m. įsigaliojus Seimo priimtoms Mokesčio už aplinkos teršimą pataisoms, gamintojai ir importuotojai bus atleidžiami nuo mokesčio už aplinkos teršimą PET, plastikinių ir kombinuotų pakuočių atliekomis tik už tą pripildytų pakuočių kiekį, kuris bus perdirbtas.

Tikimasi, kad tai paskatins verslą aktyviau ieškoti alternatyvių aplinkai draugiškesnių pakuočių, pakavimui naudoti mažiau  pakuočių, spartins plastikinių ir kombinuotų pakuočių atliekų perdirbimo technologijų diegimą, rūšiavimo sistemos tobulinimą.

Kiekvienas iš mūsų taip pat gali prisidėti prie pakuočių atliekų prevencijos įsigydamas prekių parduotuvėje be papildomų pakuočių,  panaudodamas pakuotes dar kartą, nepirkdamas naujų pakavimo medžiagų ar priemonių, rinkdamasis daugkartines pakuotes ir vengdamas vienkartinių, tinkamai jas rūšiuodamas. Taip pat siūlydamas idėjas tvarių pakuočių kūrimui.

Komunikacijos ir Aplinkos apsaugos skyriaus informacija
 

Įvertinti naujienąBalsai -/5 (Balsų 0)
Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2023-11-20