Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Alytus vėl stebins augalų harmonija

2021 02 22

Kalendoriui skaičiuojant paskutines žiemos dienas Alytaus miesto savivaldybės administracija pasirašė trijų metų gėlynų, dekoratyvinių krūmų grupių ir jų prieigų priežiūros bei tvarkymo sutartį su bendrove „Stebulė“.

Alytaus miesto gėlynų priežiūros paslaugų pirkimo konkurso sutarties sąlygose nurodytas preliminarus sąrašas sodintinų augalų, bet palikta vietos ir kūrybai, yra galimybė pasiūlyti savo nuožiūra parinktus augalus. Gėlynų konkursą laimėjusi bendrovė „Stebulė“ savivaldybei kasmet iki kovo vidurio turės pateikti ir suderinti reprezentacinio Rotušės aikštės gėlyno užsodinimo projektą, taip pat ir visų prižiūrimų plotų užsodinimo gėlėmis planus (kiekius, gėlių pavadinimus, spalvinius sprendinius), svogūninių gėlių sodinimo planus.

Alytaus miesto gėlynų, dekoratyvinių krūmų grupių ir jų prieigų prižiūrimas ir tvarkomas plotas sudaro 21 300 kvadratinius metrus želdinių bendro naudojimo teritorijose. Paslaugos teikėjas per tris metus įsipareigojo apsodinti ir prižiūrėti per 70 vnt. prižiūrimų želdynų vietų. Maksimali pirkimui skirta lėšų suma sutartyje trims metams numatyta 390 000 Eur, tačiau savivaldybė neįsipareigoja užsakyti paslaugų už visą nurodytą sumą.

Bendrovė paslaugas turės teikti ištisus metus, t. y., vegetacijos periodu (9 mėnesius) vykdys želdynų priežiūrą ir tvarkymą, o likusius mėnesius turės prižiūrėti jų tvarką renkat šiukšles. Pirmuosius darbus įmonė planuoja pradėti atitirpus sniegui. 

Alytus turtingas gausia, vešlia žaluma, o akį šiltuoju metų laiku visuomet traukia išraiškingi miesto gėlynai. 2018–2019 metais jie pradėti rekonstruoti – anksčiau vyravę vienmečiai augalai keičiami daugiametėmis gėlėmis – jos vienoje vietoje gali augti keletą metų. Šios gėlės suveši, atsiskleidžia visas jų grožis. Iš daugiamečių gėlių galima sukurti labai netikėtus kintančio aukščio ir spalvų bei formų derinius. 

Vienmečių gėlynų plotuose gėles keičiamos kasmet – rudenį arba pavasarį sodinamos pavasarinės, vėliau  vasarinės gėlės. Sodinant vienmečius augalus, dirva nuolat perkasinėjama, su išrautais vienmečiais ir svogūniniais augalais pasišalina dalis grunto, dirvožemį reikia nuolat atnaujinti ir pamaitinti. 

Pradėjus auginti mažiau vienmečių augalų, siekiama sukurti ilgaamžiškesnius, tvaresnius gėlynus. Vienmečių gėlių gėlynų nebus visiškai atsisakyta, nes jų žiedai džiugina iki pirmųjų šalnų.

Gėlynai, kaip ir viskas, nuolat kinta – vieni augalai keičia kitus, sugrįžtama prie senųjų, gal kiek primirštų gėlių, daugėja natūralistinių gėlynų, primenančią turtingą, žydinčiais augalais pasipuošusį pievos lopinėlį miesto erdvėje, mažėja griežtų formų geometrinių gėlynų. 

Labai svarbu tinkamai parinkta vieta, kad gėlynas harmoningai įsilietų į aplinką. Ne visada patys brangiausi augalai atrodys gražiausiai, kartai mažučių, atrodytų neišraiškingų žiedelių „jūra“ gali nustebinti. Svarbu, kad gėlynas būtų nuolat prižiūrimas – ravimas, tręšiamas, šalinamos nunykusios dalys, purenamas ir laistomas, nes ir puikiausio gėlyno grožį labai greitai nustelbia piktžolės, pakenkia sausra. Miesto gėlynams tinkamiausi yra nereiklūs augalai, gėlės turi būti nelepios, parenkamos konkrečiai vietai, atsižvelgiant į apšvietimą, drėgmę.

Aplinkos apsaugos skyriaus informacija
 

Įvertinti naujieną[[ratings:total votes]] -/5 (Balsų 0)
Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-02-22