Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Savivaldybėje – karpinių parodos atidarymas ir knygelės dzūkiška tarme pristatymas

2021 09 09

Alytaus miesto savivaldybės I a fojė rugsėjo 10 d. 15 val. vyks karpinių parodos atidarymas ir knygelės dzūkiška tarme „Dabarcinės pasakos“ pristatymas

Projekto kuratorė Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus vadovė Modesta Tarasauskienė pasakoja, jog mintis išleisti pasakų knygelę dzūkiška tarme su karpinių iliustracijomis kilo, siekiant  populiarinti vieną iš liaudies meno žanrų.

„Šiuolaikiniame gyvenime lietuvių tautodailės kūriniai ir gaminiai tampa vis labiau nišiniai, parodiniai ir traukiasi net iš kasdieninio vartojimo, t. y. buities. Vykstnt šiam procesui, nyksta dalis lietuvių kultūros ir tautos autentiškumas, tautodailės vartotojas sensta. Šią neigiamą tendenciją galima sustabdyti ir, tikėtina, atsukti atgal, surandant naujas ir įtraukias tautodailės pateikimo formas, skirtas jaunesnei auditorijai – pavyzdžiui, vaikams ir jų tėveliams“, – teigė Modesta Tarasauskienė.

Knygelei išleisti buvo suburta trijų Dzūkijoje gyvenančių ir kuriančių moterų, užauginusių ar tebeauginančių vaikus, komanda.

Karpinius iliustracijoms sukūrė tautodailininkė Vita Jasienė, šiuo menu užsiimanti jau daugiau nei 30 metų. Jos darbai stebina išmone, detalių kruopštumu ir gali papasakoti ištisas istorijas. Parodoje pristatomi įvairaus dydžio ir tematikos karpiniai. Dalis jų panaudoti pasakoms iliustruoti. 

Eksponuojami ir knygelėje nenaudoti labai šiuolaikiški, jaunatviški darbai, pavyzdžiui, karpinių ciklas „Mano sodas“, kurį sudaro penki didelio formato 720x740 karpiniai: „Citrinos“, „Slyvos“, „Apelsinai“, „Ananasai“ ir „Pipirai“. Pasirinkta spalvų įvairovė, džiuginanti ar stebinanti žiūrovo akį. 

„Visada norėjosi į karpinius pažvelgti kitaip, daugiau filosofiškai, netradiciškai, norėjosi daugiau spalvų ir atspalvių. Šiuolaikiškame amžiuje viskas keičiasi ir ši paroda kartu su knygelės pristatymu tą puikiai atspindi – karpiniai, atlikti tradicine technika, knygelėje nušvito spalvomis“, – pasakoja Vita Jasienė.

Knygelės dizainą sukūrė Banga Vaicekauskienė, grafikos dizainerė, priešmokyklinio amžiaus dukrelės mama ir tautodailininkė, dėl šios savo profesinės ir asmeninės patirties puikiai suvaldžiusi ir suderinusi duoklę tradicijoms su žaismingumu, reikalingu leidinyje vaikams.

Vis tik visų svarbiausia, kad knygelė būtų patraukli vaikams ir skaitoma bei vartoma dėl pasakų turinio ne kartą – taip, kaip daro vaikai.
Pasakų autorė Ieva Aneliauskaitė-Motiejauskė, kuriai ši knygelė yra ketvirtoji, prisipažįsta, jog šis projektas tapo iššūkiu kūrybiškumui: per trumpą laiką (faktiškai per 2 mėnesius) turėjusi sukurti puokštę istorijų, atitinkančių keletą kriterijų. Jos turėjo būti parašytos dzūkiškai, su šiuolaikiniais/dabarciniais elementais, atitikti pasakos žanrą bei tikslinės auditorijos amžių.

„Tai reiškė, jog turiu visiškai pasinerti į dzūkavimą, sukurti daugybę personažų, sugalvoti siužetus. Pati sau iškėliau papildomą iššūkį – norėjau, kad pasakos būtų linksmos“, – pasakoja Ieva. „Jeigu būčiau rašiusi žiūrėdama vien tų atitikimų, būtų buvę sunku. Teko pasitelkti intuityvų rašymą, savo pačios vaikus, kurie atitinka tikslinę grupę, ir eiti į gamtą. Ten, o gal ir savyje sutikau personažus, o sukurti jų nuotykiams tiesiog paleidau vaizduotę. Šio rašymo patirtis nuostabi. Ji praturtino kryptingu bendradarbiavimu, dzūkų tarmės atradimais. Rašydama gavau didžiausią dovana – supratau, jog galiu užrašyti vaikams pasakas, jeigu tik leidžiu joms į mane ateiti.“

Pasakų rašymas dzūkiška tarme – iššūkis, kurio imtųsi nedaugelis, nors pastaraisiais metais tarmės labai išpopuliarėjo. Egzistuoja daugybė niuansų, tas pats žodis gali kiek skirtis apie Seirijus ir Varėną. Kad knygelė galėtų išvysti dienos šviesą, projekto autorių ir kūrėjų komanda dėkoja tarmės konsultantei etnomuzikologei Daliai Mockevičienei, lietuvių kalbos specialistei mokytojai Zinai Bražinskienei ir pirmiesiems pasakų skaitytojams bei klausytojams – savo vaikams ir mamoms. 

Paroda dar bus eksponuojama Alytaus rajone, Varėnoje, Lazdijuose, Druskininkuose, o knygelė išdalijama šių miestų bei rajonų pradinėse mokyklose. Projektą finansavus Lietuvos kultūros tarybai, mokymo įstaigas pasieks 1 300 knygelės egzempliorių. Knygelę taip pat bus galima įsigyti Alytuje esančiame meno salone „Dzyvai“.


Daugiau informacijos 
Modesta Tarasauskienė
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus pirmininkė, 
tel. 8 611 98 375

Įvertinti naujieną[[ratings:total votes]] -/5 (Balsų 1)
Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-10