Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Menantiems „krukoniškas“ pamokas 5-oje vidurinėje – knyga apie unikalų Mokytoją

2021 04 20

Neseniai knygų lentynose pasirodęs ryškaus dizaino ir savito turinio leidinys „Kriūkas (retrofuturistinis mokytojo portretas ir metodiniai patarimai tiems, kas mokosi ne tik matematikos)“ iš karto sudomino alytiškius. Knygos anotacijoje rašoma, kad Nikodemas Krukonis (1936-2001), kurį mokiniai pravardžiavo Kriūku, buvo bene ryškiausias visų laikų Alytaus matematikos mokytojas. Mokyklos vadovai jo nemėgo, bet mokiniai dievino tikrąja to žodžio prasme. Nei mokiniai, nei kolegos, nei vadovai negali paaiškinti, kaip jis sugebėdavo matematikos išmokyti visus ir kiekvieną, jos beveik nemokydamas. Vietoj tradicinio dėstymo N. Krukonis rinkdavosi eilėraščių skaitymą, pasakojimus apie ateivius, begalybę ir iracionaliuosius skaičius, o kartais, jeigu žuvys gerai kibdavo, jis galėjo ir pamiršti ateiti į pamokas.
Knygą „Kriūkas (retrofuturistinis mokytojo portretas ir metodiniai patarimai tiems, kas mokosi ne tik matematikos)“ sudarė Nikodemo Krukonio mokiniai – Deimantė Purtokienė ir Redas Diržys.
Knygoje iš mokinių, kolegų ir vadovų prisiminimų sudėliotas portretas, kuriame skleidžiasi patys netikėčiausi šio gyvo žmogaus bruožai ir savybės, visiškai neprimenantys mokytojo moralinio kodekso – nei sovietinio, nei kapitalistinio – nuostatų. Knyga atvirai nekritikuoja nė vienos iš sistemų, bet joje dėstomos suvokimo formos nušluoja bet kokį sistemai naudingą mąstymą. Šie prisiminimai yra apie gyvenimą, tapusį matematika, ir matematiką, tapusią gyvenimu.
Beskaitant leidinį pasimiršta daugelis stereotipų apie tai, kas iki šiol buvo manoma esant matematika ir pedagogika.
Knygos pristatymas ir susitikimas su sudarytojais Deimante Purtokiene ir Redu Diržiu Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje (Seirijų g. 2) įvyks Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu – balandžio 29 d. 17 val. Renginio dalyvių skaičius salėje bus ribojamas, tad kviečiame iš anksto rezervuoti vietas tel. Nr. (8 315) 32 446. Be rezervacijos lankytojai bus įleidžiami tuo atveju, jeigu bus laisvų vietų.
Apie sudarytojus: 
Deimantė Purtokienė – Nikodemo Krukonio mokinė, odontologė, keturių vaikų mama, UAB „Gydytojų Purtokų klinika“ direktorė. 1982–1985 m. mokėsi Alytaus 5-oje vidurinėje mokykloje, matematinėje klasėje. 2005–2020 m. rinko medžiagą apie mokytoją Nikodemą Krukonį, kalbėjosi su jo mokiniais, kolegomis – šios medžiagos pagrindu ir buvo sudaryta ši knyga.
Redas Diržys – Nikodemo Krukonio mokinys, dailininkas (nuo 2009 m. viešai atsisakęs menininko statuso ir save įvardijantis psichodarbininku), mokytojas, Alytaus dailės mokyklos direktorius. 1974–1985 m. mokėsi Alytaus 5-oje vidurinėje mokykloje ir baigė jos matematinę klasę. Neoficialiais duomenimis buvo laikomas Alytaus matematikos viltimi, kuri, deja, neišsipildė...
Knygą išleido Alytaus dailės mokykla kartu su leidykla „Kitos knygos“. Knygos leidybą dalinai parėmė Lietuvos kultūros taryba. Knygą galima įsigyti internetu (kitosknygos.lt ir kt.), o taip pat leidykloje „Kitos knygos“, knygyne „Eureka“.

Parengė Jūratė Čėsnaitė
 

Įvertinti naujienąBalsai -/5 (Balsų 1)
Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-04-21