Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų politika.


Alytuje paminėtos 80-osios Holokausto pradžios Lietuvoje metinės ir oficialiai atidarytas Audiovizualiųjų menų centras

2021 09 09

Rugsėjo 8 d. Alytuje paminėtos 80-osios Holokausto pradžios Lietuvoje metinės ir oficialiai atidaryta Alytaus sinagoga, kuri nuo šiol vadinsis Alytaus audiovizualiųjų menų centru.
Holokausto pradžios Lietuvoje 80-osioms metinėms atminti  skirti renginiai prasidėjo Atminties kelio 1941–2021 eitynėmis. Nuo Senamiesčio skvero eitynėse dalyvavę Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, J. E. JAV ambasadorius Robert Gilchrist,  kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės patarėja Diana Varnaitė, Vokietijos ambasados Lietuvoje kultūros atašė Anja Luther, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, alytiškiai, nešini atminimo akmenėliais, su ant jų užrašytais žydų vardais, pėsčiomis ėjo iki Vidzgirio miške esančio „Dovydo žvaigždės“ memorialo.

Istorinėje žydų atminimo vietoje tylos minute buvo pagerbtas Holokausto aukų atminimas.

„Šiame miške buvo sušaudyta tūkstančiai Alytaus apskrities žydų – vyrų, moterų ir vaikų. Holokausto aukų skaičiai sukrečia, protu nesuvokiama – tūkstančiai, šimtai tūkstančių, milijonai žydų visame pasaulyje atgulė amžinojo poilsio. Tai buvo mokytojai, daktarai, tuometiniai verslininkai, tai buvo mūsų senelių kaimynai ir draugai, tai buvo vaikai, kurie net nesužinojo, kas yra tikra vaikystė, kurie nesužinojo, kad reikia baigti mokyklą ar pirmą kartą įsimylėti. Jie buvo atvesti čia, į šitą mišką. Prie iškastų duobių paskutinį kartą pažiūrėjo į savo priešą ir užmerkė akis amžiams. Holokaustas – tai ne tik žydų, tai visos žmonijos tragedija. Tai žmoniškumo išbandymas, kurio, deja, mes neišlaikėme. Net ir praėjus 80 metų mes negalime atsakyti į klausimą, kodėl ir už ką?“, – prie padėdamas gėles prie „Dovydo žvaigždės“ memorialo sakė Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis.
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad Holokauskas tapo didžiausia dvidešimtojo amžiaus Europos tragedija, o jos mastas Lietuvoje yra sukrečiantis. „Neapykanta kitaip mąstantiems, kitaip atrodantiems sudaro sąlygas atsirasti tokiems nusikaltimams kaip Holokaustas. Turime atsisakyti neapykantos, kad tai niekada nepasikartotų“, – sakė ministras.     

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky teigė, kad ši vieta jai yra ypatinga, nes memorialo vietoje amžino poilsio atgulė jos senelė. „Mano senelė buvo vienas iš tų žmonių, kurie buvo čia nužudyti. Po senelės mirties mano šeima pasikeitė. Mano tėtis iki pat mirties negalėjo prisiminti jos veido. Jis sakydavo, jog prisimena, kaip atrodo jo šuniukas, tačiau nepamena, kaip atrodė jo mamos veidas. Tas patirtas košmaras tėčio šeimai atmintyje liko visus likusius jo gyvenimo metus“, – skaudžiais prisiminimais su susirinkusiais dalijosi F. Kukliansky.

„Galime tik įsivaizduoti, kaip jie būtų praturtinę šią šalį ir pakeitę pasaulį, jei nebūtų nužudyti vien dėl to, kad buvo žydų tautybės. Visi čia susirinkę suprantame žydiškojo paveldo svarbą ir prasmę. Šiandien mes iš naujo įsipareigojame šviesti mūsų bendruomenes apie žydiškąjį paveldą ir Holokaustą. Žydiškojo paveldo palikimo išsaugojimas turi ypatingą reikšmę“, – renginio metu sakė J. E Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorius Robert Gilchrist. 

Nuskambėjus hebrajiškai maldai, prie „Dovydo žvaigždės“ buvo padėtos gėlės ir atminimo akmenėliai.
Šiam renginiui pasibaigus, svečiai rinkosi į Alytaus audiovizualiųjų menų centro atidarymą, kur   buvo pasitikti su teatralizuotais ir muzikiniais pasirodymais. Juos dovanojo Alytaus miesto teatras ir šokių studija „Aušrinė“ . 

Susirinkusius pasveikino Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis. Jis teigė, kad akys prie atsinaujinusios sinagogos jau priprato. Tiesa, prieš šešerius metus ji atrodė visiškai kitaip: „Plokštėmis užkalti langai, kiauras stogas, įtrūkę perdangos, aptrupėję sienos ir tuštuma“, – prisiminė meras. 
Kultūros viceministras Albinas Vilčinskas bendruomenei linkėjo nepamiršti turimo gražaus ir brangaus savo krašto bendruomenės palikimo – žydų bendruomenės palikimo ir taip pat nauju požiūriu  – mylint ir vertinant vienas kitą ir savo miestą  – auginti naująją kartą. 

Simbolinį raktą Alytaus miesto savivaldybės merui N. Cesiuliui įteikė statybomis besirūpinusios bendrovės  „Ekodora“ direktorius Remigijus Indrulionis.
Simbolinę Audiovizualiųjų menų centro atidarymo juostelę perkirpo Alytaus miesto savivaldybės meras N. Cesiulis, kultūros viceministras Albinas Vilčinskas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės patarėja Diana Varnaitė, UAB „Ekodora“ direktorius Remigijus Indrulionis, Alytaus kraštotyros muziejaus direktorė Audronė Jakunskienė.

Oficialiai lankytojams duris atvėrusiame Audiovizualiųjų menų centre surengtas „Rakijos Klezmer Oskertral“ koncertas. 

Renginių akimirkos https://bit.ly/38WZpsE 

Komunikacijos skyriaus informacija

Įvertinti naujieną[[ratings:total votes]] -/5 (Balsų 0)
Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-09